Klub Piłkarski Warta Zawiercie

WARTA

Warta Zawiercie

Jubileusz 100-lecia Warty

Strona główna » Aktualności » Jubileusz 100-lecia Warty

wielkość tekstu: A | A | A

W sobotę 13 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbyło się historyczne wydarzenie jakim niewątpliwie była Gala Jubileuszowa zorganizowana z okazji obchodów 100-lecia działalności Klubu Piłkarskiego Warta Zawiercie. Na uroczystości gościli posłowie, samorządowcy, prezesi klubów sportowych, działacze, partnerzy, sponsorzy, piłkarze, media oraz goście specjalni: Waldemar Fornalik, piłkarz i trener drużyny Piast Gliwice, a w przeszłości selekcjoner reprezentacji Polski oraz Antoni Piechniczek, piłkarz i szkoleniowiec reprezentacji Polski. Śląski Związek Piłki Nożnej reprezentowali: Józef Grząba – prezes Podokręgu Sosnowiec i Stefan Mleczko – Prezes Podokręgu Katowice, a zawierciański samorząd prezydent Zawiercia Łukasz Konarski i Małgorzata Benc wraz z radnymi i starosta zawierciański Gabriel Dors. Gości powitali prezesi Warty Sebastian Mularczyk i Dawid Zawrin. Galę poprowadził Robert Słaboń.

Takie wyjątkowe jubileuszowe chwile są zawsze dobrą okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i planowanymi działaniami. Jest to także czas, kiedy pamięcią wraca się do tych wszystkich osób, których praca i zaangażowanie tworzyły dorobek Klubu, do osób dzięki którym Klub Piłkarski WARTA Zawiercie śmiało kroczy w przyszłość. Warta swą pozycją w sportowej przestrzeni Zawiercia dowodzi, że dzieło byłych prezesów, trenerów, zawodników i innych osób blisko związanych z Klubem dziś nadal znajduje kontynuację. Właśnie tę kontynuację realizują drużyny tworzące obecną Wartę:

- drużyna rocznik 2007 tworząca klasę sportową SP 9 w Zawierciu – trener Robert Majchrzak

- drużyna rocznik 2008 – trener Michał Niedzielski

- drużyna rocznik 2007/09 -  trener Zbigniew Molenda

- drużyna rocznik 2010 – trener Damian Adamiecki

- drużyna rocznik 2010 – trener Paweł Spyra

- drużyna rocznik 2011 – trenerzy Arkadiusz Michnowski, Bartłomiej Nędza

- drużyna rocznik 2012 – trener Mateusz Kozłowski

- drużyna rocznik 2012 – trener Dominik Chmielewski

Trzonem Klubu pozostaje pierwsza drużyna składająca się z doświadczonych zawodników, która z sezonu na sezon rośnie w siłę i utrzymuje wysoki poziom sportowy. Zawodnicy podążają w określonym kierunku, aby osiągnąć zamierzony cel, stawiają czoła nowym sportowym wyzwaniom i są nastawieni na rozwój w każdym tego słowa znaczeniu. Klub stawia przede wszystkim na rozwój dziecięcych i młodzieżowych drużyn piłkarskich, których zawodnicy są przyszłością regionalnej piłki nożnej. W 2019 r. szeregi Warty zasiliła drużyna kobiet, która wypełniła niszę sportową, stwarzając perspektywy na rozwój oraz łamiąc powszechnie panujące stereotypy.

„Rok 2021 zapisze się w historii zawierciańskiego sportu, lokalnej społeczności oraz regionalnej piłki nożnej jako jeden z najważniejszych, gdyż właśnie w tym roku Klub Piłkarski WARTA Zawiercie obchodzi 100-lecie istnienia. To jubileusz, który stał się Państwa udziałem, a trud włożony w rozwój Klubu oraz wysiłek z jakim uczestniczyliście i uczestniczycie nadal w kształtowaniu sportowych charakterów kolejnych pokoleń odegrał znaczącą rolę w budowaniu stuletniej tradycji Klubu” – powiedział prezes Warty Sebastian Mularczyk. „Warta to ludzie dlatego z ogromną dumą stoję w tym miejscu patrząc na wspaniałą piłkarską biało-zieloną rodzinę. To Wy tworzyliście i tworzycie ten klub. To Wy, ludzie pełni profesjonalizmu i wysokiego poczucia odpowiedzialności, którzy wytrwale i z wielkim sercem krok po kroku realizowaliście piłkarskie cele tworząc jednocześnie sportowe Zawiercie.  Z tego miejsca chciałbym Wam wszystkim bardzo podziękować i jednocześnie podkreślić świadomość wielkiej odpowiedzialności za to, że dane jest mi kontynuować dzieło moich wspaniałych poprzedników. Wasze wielkie oddanie zasługuje na najwyższą wdzięczność i uznanie” – podkreślił Sebastian Mularczyk. „Rok jubileuszowy to czas, kiedy z satysfakcją, entuzjazmem i ogromną nadzieją patrzymy w przyszłość. Z okazji jubileuszu 100-lecia działalności Klubu Piłkarskiego WARTA Zawiercie Zarząd Klubu składa Państwu serdeczne podziękowania za okazane wsparcie, wysiłek włożony w kształtowanie sportowych charakterów zawodników oraz możliwość rozwoju Warty. Z pełną odpowiedzialnością obiecujemy dołożyć wszelkich starań, aby z radością, satysfakcją i dumą obserwowali Państwo kolejne lata działalności Klubu Piłkarskiego WARTA Zawiercie, które stanowić będą następne etapy do nowych jubileuszy” – dodał prezes.

Warta to klub z tradycjami i bogatą historią, klub zbudowany na stabilnych fundamentach przez osoby, które kochały sport i już na początku XX wieku wiedziały, że Zawiercie w przyszłości stanie się miastem z perspektywami. To od Klubu Piłkarskiego Warta Zawiercie wszystko się zaczęło: siatkówka, tenis stołowy, hokej i piłka nożna. Zaproszeni goście powrócili na chwilę do tamtych lat oglądając film o początkach Warty i słuchając wypowiedzi osób, które przez laty związane były z zawierciańską piłką nożną. O działalności Warty opowiedzieli także Jarosław Janik i Sławomir Gębka, którzy spisali piłkarską historię na kartach książki pt. „Warta Zawiercie. 100 lat. Historia piłki nożnej”.

Na początku jubileuszowej gali zaproszeni goście poznali młode pokolenie piłkarzy, które kontynuuje 100-letnią piłkarską tradycję Warty Zawiercie. Przed nimi byli jednak inni, równie zaangażowani, oddani, aktywni i pełni pasji, osoby, które stworzyły podwaliny dzisiejszego sportu w Zawierciu. Jubileuszowa gala 100-lecia Warty stała się doskonałym momentem, aby podziękować najbardziej zasłużonym dla sportu osobom.

Odznaczenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, które wręczyli: Józef Grząba - prezes Podokręgu Sosnowiec i Stefan Mleczko - prezes Podokręgu Katowice otrzymali:

- Brązowe Honorowe Odznaki ŚZPN: Sławomir Gębka, Ryszard Grabowski, Patryk Grim, Jarosław Janik, Longin Kaznodziej, Roman Tyszczak

- Srebrne Honorowe Odznaki ŚZPN: Andrzej Flak, Łukasz Konarski, Adam Lenartowicz, Rafał Reroń, Zbigniew Sołtysik

- Złote Honorowe Odznaki ŚZPN: Dawid Gajecki, Robert Majchrzak i Bogusław Pniak

Podczas gali wręczone zostały również Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej:

- Brązowa Odznaka PZPN dla Bogdana Janikowskiego i Andrzeja Lenartowicza

- Złota Odznaka Honorowa PZPN dla Witolda Grima.

Złotą Honorową Odznaką Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyróżniony został Sztandar Warty. Józef Grząba i Stefan Mleczko przekazali także podziękowania i gratulacje dla Klubu na ręce Sebastiana Mularczyka oraz podziękowanie dla Jerzego Kozicza, które w imieniu prezesa CMC Poland odebrał Mariusz Golenia, zastępca dyrektora ds. logistyki.

Podniosłą chwilą był niewątpliwie moment wręczenia statuetek „Zasłużony dla Miasta Zawiercia”. Te wyjątkowe nagrody prezydent Łukasz Konarski w towarzystwie wiceprezydent Małgorzaty Benc, radnych Dariusza Kurka i Mariusza Goleni oraz dyrektora OSiR Grzegorza Przybysza wręczył:

-  Witoldowi Grimowi, który zapisał się pięknymi zgłoskami w historii zawierciańskiego sportu i podjął się trudnej misji reaktywacji seniorskiej drużyny Warty

-  Ryszardowi Grabowskiemu, wieloletniemu spikerowi klubu.

Nie zabrakło również podziękowań od Klubu Piłkarskiego Warta Zawiercie, które wręczyli prezes Sebastian Mularczyk i członek zarządu Agnieszka Seweryn. Otrzymali je: Bogusław Pniak, Bogdan Janikowski, Dawid Zawrin, Robert Majchrzak, Andrzej Flak, Jarosław Janik, Sławomir Gębka, Dawid Gajecki, Rodzina Seweryna Gębarskiego, Ryszard Grabowski, Bogusław Hajdas, Patryk Grim, Robert Słaboń. Podziękowania trafiły także do przedstawicieli firm, które wspierają Klub w jego działalności. Są to:  P.H.U. Wuzet, Octagonu, PSB Format Mrówka, Krospa, Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu, Promar PPH Sp. z o.o., Pizzeria Soprano, Lindem Sp. z o.o., Amra Technology S.C., BSK Return S.A., Królmet Sp. z o.o., Centrum Helen Doron w Zawierciu, Fillcar, Szanta, Anro, Zakład Produkcyjny Brodzik – Dominik,      F.H.U. Hydro – Mar, Odlewnia Zawiercie S.A.

W gronie osób, które otrzymały podziękowania znaleźli się również goście specjalni: Waldemar Fornalik i Antoni Piechniczek, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość jubileuszową, a na ręce prezesa klubu złożyli podziękowania, gratulacje i pamiątkowe grawertony.

Podziękowania od KP Warta Zawiercie trafiły także do partnerów oraz instytucji, z którymi Warta od lat współpracuje. Są to: Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zawierciu, Starostwo Powiatowe w Zawierciu, kluby partnerskie Warty: KKS Czarni Sosnowiec, Zagłębie Sosnowiec, UKS Football Academy Zawiercie. Zarząd Klubu złożył także szczególne podziękowania dla prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego oraz Józefa Grząby – prezesa Podokręgu Sosnowiec Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Henryka Kuli – wiceprezesa PZPN i prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Na zakończenie oficjalnej uroczystości na ręce prezesów Sebastiana Mularczyka i Dawida Zawrina zaproszeni gości złożyli gratulacje i podziękowania. Chwilę później na scenie pojawił się tort, a goście zostali zaproszeni na poczęstunek, zwiedzając jednocześnie galerię oraz uczestnicząc w spotkaniu z autorami książki Jarosławem Janikiem i Sławomirem Gębką.

„W imieniu zarządu KP Warta Zawiercie chciałbym serdecznie podziękować dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu Karolinie Kindler – Skowronek za możliwość zorganizowania tutaj tej piłkarskiej uroczystości. Dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i partnerom, którzy towarzyszyli Klubowi w uroczystości 100-lecia działalności. Chciałbym podziękować także tym osobom, które nie mogły przybyć 13 listopada do Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”, a na które Klub zawsze może liczyć. Mam w tym miejscu na myśli rodziców i opiekunów zawodników Akademii oraz wiernych kibiców Warty. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że zawsze możemy na Was liczyć i zarówno w chwilach uroczystych jak również tych trudnych jesteście z nami” – powiedział na zakończenie gali prezes Sebastian Mularczyk.

Oprócz gali jubileuszowej w ramach obchodów 100-lecia Klubu 13 listopada na stadionie Ośrodka Sportu w Rekreacji w Zawierciu zorganizowany został mecz jubileuszowy, w którym naprzeciw siebie stanęło młode pokolenie piłkarzy oraz osoby przed laty związane w Klubem i tworzące jego historię.

Z kolei we wtorek 16 listopada w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Janikiem i Sławomirem Gębką, którzy opowiedzieli nie tylko o historii Warty, ale także o genezie powstania książki pt. „Warta Zawiercie. 100 lat. Historia piłki nożnej”.

Tekst/Agnieszka Seweryn

Foto/Adam Cholewka, Bartosz Jastrząb, Adam Pohl

Video/VF Media Studio Filmowe & Fotografia

poprzednia strona |1|2|3| z   6 następna|ostatnia

czytano: 2862 razy

autor: wartazawiercie.pl

data dodania: 2021-11-16 12:20:37

Sponsorzy

Adres

Klub Piłkarski Warta Zawiercie

ul. Moniuszki 10

42-400 Zawiercie

NIP: 6492297746

REGON: 243025256

 

KONTAKT

tel: +48 518 585 645
e-mail: klub@wartazawiercie.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna