Klub Piłkarski Warta Zawiercie

WARTA

Warta Zawiercie

Historia Klubu Warta Zawiercie - cz.3.

Strona główna » Aktualności » Historia Klubu Warta Zawiercie - cz.3.

wielkość tekstu: A | A | A

Rozgrywki

Klub występował w Podokręgu Zagłębiowskim w klasie B. Przez pierwsze lata „Warta” nie osiągała zbyt dużych sukcesów dopiero po połowie lat dwudziestych pozyskano dobrych zawodników z okolicznych „dzikich” drużyn oraz innych klubów. Szeregi „Warty” zasilili wówczas Pakuła z Argentyny (dzielnicy Zawiercia), z „Polonii B”, Marian i Stanisław Mertowie, Grabowski, Domagała, Szneler, Myga, bramkostrzelny Gwoźdź, z „Jedności”, Matusik, Miernik, z „Gwiazdy” Sobiechardt. Właśnie ci zawodnicy wraz z Kochańskim i Krężlem, którzy mając już piłkarskie doświadczenie, zbudowali nową drużynę, która rozsławiła zarówno „Wartę” jak i Zawiercie.

Przez kilka następnych lat Warta wiodła prymat w klasie A zdobywając tytuł mistrzowski. Sukcesy spowodowały duże zainteresowanie i coraz więcej kibiców przychodziło na mecze. Ta sytuacja zachęciła prowadzących klub jak i samych piłkarzy do budowy nowego boiska w lasku przy Domu Ludowym (obecny sklep Biedronki na Żabkach). Od 1926 roku Warta należała do kieleckiej klasy A zajmując w latach 1928-31 czołowe lokaty i walczyła o awans do I Ligi w 1931r. Jako mistrzowie kieleckiej klasy A piłkarze otrzymali medale oraz możliwość gry z drużynami AKS Chorzów i Podgórzem Kraków by w następnym sezonie grać w wyższej lidze.  Niestety nasi zawodnicy nie wytrzymali kondycyjnie i pomimo prowadzenia w Chorzowie 2-0, przegrali 2-7, a z Podgórzem zremisowali 1-1. Rewanże okazały się o wiele lepsze. Nasi piłkarze pokonali w Krakowie „Podgórze” 4-1, a z AKS-em Chorzów wygrali 6-2.

W następnych latach w walce o awans do I ligi nasi piłkarze przegrali z Pogórzem Kraków, który to wywalczył awans. Pomimo to Warta bardzo dobrze spisywała się w meczach towarzyskich. Do dużego sukcesu należy zaliczyć zwycięstwo i remis z krakowską „Wisłą” oraz pokonanie sławnego już w tym czasie „Ruchu” Chorzów 2-1. Jako ciekawostkę można podać fakt, że pewnego dnia członkowie zarządu  przez niedopatrzenie umówili dwa spotkania towarzyskie na jeden dzień i ku zdziwieniu zawodników do Zawiercia przyjechały 2 drużyny „Kolejarz” Katowice i „Górnik 09” Mysłowice. Piłkarze chcąc wyjść z twarzą z tej sytuacji zagrali dwa mecze jeden po drugim i ku zaskoczeniu wszystkich pierwszy wygrali 7-1, a drugi aż 9-1. Po latach sukcesu przyszły lata „chude” część piłkarzy (starszych wiekiem) zrezygnowało z gry, a lepsi piłkarze przeszli do pierwszoligowych zespołów. Leopold Sobiechart przeszedł do „Dąbie” Katowice a gościnnie grający bramkarz Adolf Krzyk do „Brygady” Częstochowa. Adolf Krzyk grał w reprezentacji Polski broniąc m.in. w ostatnim meczu z Węgrami, który odbył się przed wybuchem II wojny światowej. Polska wówczas pokonała Węgry 4-2.

Po utworzeniu Częstochowskiego Podokręgu Piłki Nożnej, „Warta” uczestniczyła w niej w grupie A do roku 1937, kiedy to powołano Ligę Zagłębiowską. Grając w częstochowskiej  klasie A piłkarze „Warty” stawali naprzeciwko dawnego bramkarza A. Krzyka który bronił w „Brygadzie” Częstochowa i niejednokrotnie był przeszkodą nie do pokonania. W 1935 roku „Warta” znowu zaczęła się liczyć w klasie A. Wygrywając w Zawierciu z  Częstochową 9-4 i zaczęła wracać na czoło tabeli, by w sezonie 1936/37 zdobyć mistrzostwo klasy A podokręgu częstochowskiego. Niestety na drodze awansu stanęła jej „Unia” Sosnowiec i nasi piłkarze musieli się zadowolić dalszą grą w klasie A.  Pocieszeniem dla klubu i zawodników mogło być to, że zawodnicy „Warty” byli wysoko cenieni wśród innych klubów. Do wybuchu wojny była to czołowa drużyna swojej klasy, miała wspaniałych kibiców, którzy tłumnie (nawet w liczbie kilku tysięcy) przychodzili na mecze. W tym okresie czołowymi zawodnikami byli między innymi: Kolano, bracia Pasierbińscy, bracia Wójcikowie, Gałuszka, Sobala, Wierzbiński, Bergier, Baran, Kwiatkowski, Kołodziejczyk, Liberski, Miąsko, Ślimak, Patyna, Hajdasiński, Bogdał, Zdzisław Sobiehardt i wielu innych.

Część 4 cyklu "Historia klubu Warta Zawiercie" już w kwietniu.

Jadwiga i Sławomir Gębka

czytano: 354 razy

autor: wartazawiercie.pl

data dodania: 2021-03-29 11:07:45

Sponsorzy

Adres

Klub Piłkarski Warta Zawiercie

ul. Moniuszki 10

42-400 Zawiercie

NIP: 6492297746

REGON: 243025256

 

KONTAKT

tel: +48 518 585 645
e-mail: klub@wartazawiercie.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna