Klub Piłkarski Warta Zawiercie

WARTA

Warta Zawiercie

Historia klubu Warta Zawiercie - cz.1.

Strona główna » Aktualności » Historia klubu Warta Zawiercie - cz.1.

wielkość tekstu: A | A | A

Rok 2021, jubileuszowy rok KP Warta Zawiercie rozpoczynamy historycznym cyklem autorstwa Jadwigi i Sławomira Gębków, którzy opowiedzieli 100 lat historii piłki nożnej w Zawierciu. Jakie były początki klubu, pierwsze rozgrywki, wojenna przerwa oraz nowe możliwości i cele klubu w powojennej rzeczywistości? Zapraszamy do śledzenia cyklu: Historia klubu Warta Zawiercie.

Opowiadając historię Warty Zawiercie nietaktem byłoby nie wspomnieć o początkach sportu w Polsce, a w szczególności piłki nożnej.                       

W Polsce narodziny zorganizowanego sportu datuje się na rok 1867. Wtedy to we Lwowie powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które propagowało ćwiczenia gimnastyczne, organizowanie drużyn młodzieżowych oraz dbanie o rozwój fizyczny pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W Zawierciu także powstało TG „Sokół” które rozpoczęło swą działalność w 1905 roku, a w latach 20-tych liczyło ok.170 członków.

Nie ulega wątpliwości, że prawdziwą „królową sportu” w całej Polsce była piłka nożna. Grano w nią już dawniej, ale na stałe trafiła do nas około 1880 roku a początki zawodowej piłki miały miejsce na terenach dawnej Galicji. Najwcześniejszym, choć już nieistniejącym klubem był założony latem 1903 roku: Lwowski Klub Sportowy „Lechia” Lwów  przez uczniów III i VI Gimnazjum oraz byłych członków koła futbolistów Sokoła-Macierzy. Dosłownie kilka dni później powstał  Lwowski Klub Piłki Nożnej "Sława" Lwów (zmieniony na „Czarni” Lwów) założony przez uczniów I i II Szkoły Realnej. Następnie powstały: 1905 rok - Resovia, 1906 - Cracovia, 1906 - Zagłębie Sosnowiec, a kolejne kluby w prawie każdej miejscowości „posypały się jak z rękawa”.

Zawiercie w tym wyścigu nie chciało pozostać w tyle. Już pod koniec I Wojny Światowej zawiercianie mogli podziwiać Anglików z Czerwonego Krzyża, którzy w okolicach Resursy na prowizorycznym boisku popisywali się „profesjonalną techniką” kopania piłki, choć zapewne sami zawiercianie też grali w piłkę – ale co Anglicy to Anglicy. Zapewne ta sytuacja jak i doniesienia prasowe w szczególności z zagranicy jak i z Polski o rozgrywkach piłkarskich przyczyniły się do tego, aby spełnić marzenia o profesjonalnym klubie piłkarskim w Zawierciu. Ale z tą decyzją trzeba było poczekać do zakończenia wojny.

Cześć 2 cyklu "Historia klubu Warta Zawiercie" już w lutym.

Jadwiga i Sławomir Gębka

czytano: 1163 razy

autor: wartazawiercie.pl

data dodania: 2021-01-11 11:15:04

Sponsorzy

Adres

Klub Piłkarski Warta Zawiercie

ul. Moniuszki 10

42-400 Zawiercie

NIP: 6492297746

REGON: 243025256

 

KONTAKT

tel: +48 518 585 645
e-mail: klub@wartazawiercie.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna